Sunday, 6 December 2009

CZE: Katalánsko pořádá referendum o nezávislosti

Dne 13. prosince bude se v Katalánsku konat neoficiální referendum o nezávislosti. Když tu popisuji postup hlasování, je to pohled z mého města - Vilanova i la Geltrú (v kraji Barcelony) - ale má být stejný ve všech 161 obcích (municipis).

Mluvit o nezávislosti se muže zdat divné když španělská nezaměstnanost je druhá nejvyšší v Evropské Unii, ale navrh o referendum nevyplývá z tradičních politickúch stran, nýbrž z lidové iniciativy. V tomto létě se konalo poprvé v městečku Arenys de Munt. Tato událost byla považována za velký úspěch mezi katalány jiz chtějí samostatní stát a proto má za následek hnutí takzvaných platforem, vznikajících na obecní úrovni. Platforma ve Vilanově se nazývá VNG Decideix (Vilanova i la Geltrú rozhodne).

Všechny platformy spolupracují prostřednictvím pan-katalánské koordinační skupiny (Co-ordinadora per a la consulta 13-D), ale jsou samoorganizované a samofinancované. Protože nedosáhli stejně daleko v přípravách, referenda o to, čemuž katalánci říkají 'národní' otázku, se neuskutečnějí ani v celém Katalánsku, ani toho samého dne. S východiskem v městečku Arenys de Munt, 13. prosince se bude konat druhé kolo a co nejméně další dva budou následovat.

Tohoto dne všichni obyvatelé jsou vyzváni aby formálně odpověděli na otázku "Souhlasíte-li s tím, že katalánský národ by měl stát se právní, nezávislý, demokratický a sociální stát, integrovaný v Evropské Unii?" (Můj překlad: "Està vostè d’acord que la nació catalana esdevingui un estat de dret, independent, democràtic i social, integrat en la Unió Europea?"). Existuje jeden hlasovácí lístek, v němž voliči budou moci zaškrtnout odpověď ano, nebo ne, nebo je ponechat obě alternativy prázdné (prázdný lístek).

Referenda se bude moci účastnit každý kdo dosáhl věku 16 let a je zapsaný na voličním seznamu (empadronat) své obce. Znamená to, že dokonce lidé již nejsou španělové mají právo volit. Španělští občané musejí ztotožnit se průkazem DNI a cizinci zase jejich verzí (NIE). Cizinci kteří se ztotožňují cestujícím pasem, musí také přinést oficiální dokument o tom, že jsou zde přihlášeni (certificat d'empandronament).

Kvůli španělskému právu, referenda se nemohou organizovat přes stávající demokratické instituce, a to je samozřejmě problém. Veškeré normální volební stanice jsou ve veřejných budovách, do níž platformy nemají přístup. Přesto, VNG Decideix muže nabídnout deset volebních místností, většina z nichž patří různým organizacím, například fanklubu FC Barcelony (la Penya Barcelonista de Vilanova), nebo týmu ‘castellerů’ (ti, kteří stavějí lidské věže), els Bordegassos.

Voliči budou mít právo jít do jakékoli volební místnosti a podporou informatiky se bude bránit tomu aby nikdo neodevzdal hlas více než jednou. Hlasování bude probíhat od 9:00 do 20:00 hodin, kdy, a pod dohledem pozorovatelů, začne počítání. Bylo již potvrzeno, že ve Vilanově budeme mít mezinárodní volební pozorovatelé, neboť jsme druhým největším městem jež bude hlasovat v tomto kole. Nejlidnatější obec je Sant Cugat del Vallès, kde, mimochodem, bydlejí mnozí představitelé cizích firem (expats).

I když jen málokdo z jejich členů má skušenost z obdobného úkolu, platformy jsou přesvědčené, že hlasovací proces se bude moci provádět aby se zaručilo tak volební tajemství jak i maximální transparenci.

Dne 13. prosince, celkem 707.397 lidí bude mít právo zúčastnit se referenda. Vezme-li dost lidí referendum vážně, má to šanci být opravdová oslava demokracii - una festa de la democràcia – přesně to co platformy se přejí.

- - -
Jestli máte otázky týkající se tohoto referenda, prosím Vás, napsat komentář. Budu se snažit odpovědět já sám a v případě potřeby požádám pomoc od 'znalců' z VNG Decideix.

- - -
Tu najdete velmi věcní článek ze stránky Euroskop.cz o okolnostech referenda

No comments: